MİLLİ GÜN

21,yüzyılın Orta Doğu”daki en önemli gelişmelerinden biri, 1979″da İran”da gerçekleşen devrimdi. İran bu günde İslam Devrimi’nin yıldönemini kutluyor. İranlılar, Ayetullah Ruhullah Humeyni liderliğinde gerçekleşen ve 11 Şubat 1979″da Muhammed Rıza Şah Pehlevi iktidarının devrilmesiyle sonuçlanan devrimin yıl dönümünü, “Şafakta 10 Gün” etkinlikleriyle anılacak. Devrimde en kritik iki tarih, 1 Şubat ve 11 Şubat”tı.

1 Şubat 1979″da Paris”te yaşayan Ayetullah Humeyni sürgünden Tahran”a döndü. Onu kimi kaynaklara göre en az 2 milyon kişi karşıladı. Yüz binlerce kişi arasında öğrenciler, memurlar, entelektüeller, tüccarlar, işçiler, esnaflar ve din adamları gibi farklı kesimlerden İranlılar vardı.

11 Şubat 1979″da da, devrimcilerin başkent Tahran”da yönetimi ele geçirmelerinin ardından, Mehdi Bezirgan geçici başbakan olarak göreve başladı.

İran”da yüzbinlerce kişi 1979 İslam Devrimi”nin yıldönümü kutlamak için sokaklara çıktı. Göstericiler Ameirkan ve İsrail bayraklarıyla birlikte dünya güçleri ve İran arasında imzalanan nükleer enerji anlaşmasına onay vermeyen ABD Başkanı Donald Trump”ın posterlerini yaktı.

Ülke genelinde yapılan rejim karşıtı gösterilerden haftalar sonra düzenlenen kutlamalar bir anlamda yönetimin güç gösterisi oldu.

İlgili Yazılar